Pytam Ekspertów – Czym Jest Groove? Cz. 1

Temat, o którym dziś porozmawiamy, to często używany w slangu perkusyjnym groove. Ciekawostką jest fakt, że pierwotnie miał być to jeden wpis zamykający temat. Idea była prosta. Jedno pytanie zadałem większej grupie perkusistów, którzy są kozakami na naszej polskiej scenie muzycznej.

W praktyce jednak wyszło inaczej. Temat okazuje się tak rozległy, że dostałem dwie grupy odpowiedzi:

-proste, szybkie, konkretne
-dokładnie wgłebiające się w temat

Stwierdziłem, że to świetna sytuacja, ponieważ każdy rozwijany przez nas temat powinniśmy umieć ujmować zarówno przez prostą i klarowną myśl, jak i myśl, która wchodzi w temat głębiej.

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się grupą pierwszą. Odpowiedzi ułożone są w kolejności alfabetycznej wg osób, które udzieliły odpowiedzi na moje pytanie. Kilku z nich miało już okazję pojawić się w jednym z poprzednich wpisów.

Ucząc się gry na perkusji, warto ćwiczyć. No wiem, Ameryki nie odkryłem. Ale w chwili, gdy nie ćwiczysz, warto mimochodem dostarczać sobie bodźców, które pchną nas w nowych kierunkach i zainspirują do dalszego rozwoju. Dlatego przy każdej wypowiedzi załączyłem linki do Social Media moich rozmówców. Zachęcam Cię, aby obserwować profile tych osób. W końcu znaleźli się na tej liście nie bez przyczyny!

A więc konkretnie: Czym Jest Groove?

1. Ania Tkaczyk

Instagram: @aniatkaczyk_drum

Facebook: Ania Tkaczyk

YouTube: Ania Tkaczyk

Oto definicja perkusistki, która oprócz grania w hard rockowym zespole Lady Killer jest jedną z instruktorek w Szkole Perkusyjnej Drum Academy. Warto również wspomnieć o wyróżnieniu w ramach konkursu perkusyjnego Hit Like A Girl.

Groove to dla mnie granie w tzw. punkt z połączeniem odpowiedniej dynamiki, dzięki któremu masz ochotę poruszać się w rytm muzyki.

2. Bartek „Barthezz” Pawlus

Instagram: @bartekpawlus_drummer

Facebook: BARTEK PAWLUS

YouTube: Bartek Pawlus

Czas na perkusistę związanego z takimi artystami jak Akurat, Kasia Kowalska czy Bracia. Znany jest z mocnego rockowego łupnięcia oraz ze zdobycia kilku kluczowych nagród, jak Nadzieja Perkusyjna, Nagroda Eugeniusza, Mapex Drummer of Tommorow 2010 jak również wyróżnienie jakim jest obecność na liście 101 Polskich Perkusistów Wszech Czasów magazynu „Perkusista”.

Groove jest dla mnie, jak taniec – im więcej ma w sobie drive’u, tym lepiej… groove musi po prostu bujać 🕺✌️

3. Oskar Podolski

Instagram: @oskarpodolski

Facebook: Oskar Podolski

YouTube: Oskar Podolski Channel

Perkusista, który oprócz mocnego uderzenia w werbel techniką open-hand znany jest m.in. z gry u Eweliny Lisowskiej. Także współpracuje z Drum Academy, co nie przeszkadza mu, aby uczyć innych gry na swoim nowo otwartym kanale edukacyjnym na YouTube. Oto definicja groove’u według Oskara:

Groove. Każdy ma swój niepowtarzalny groove. To jest piękne. Ten sam beat zagrany przez każdego innego bębniarza daje nam właśnie ten jedyny w swoim rodzaju groove. Droga do jego oszlifowania jest długa, ale warta podjęcia.

4. Wiktoria Jakubowska

Instagram: @wiki_drums

Facebook: Wiktoria Jakubowska

YouTube: Wiktoria Jakubowska

Gdy pojawia mi się myśl o tej perkusistce, to od razu przychodzi do głowy jej nowoczesne patenty na granie elektroniki bez użycia… elektroniki. Wiktoria ma na koncie współpracę z takimi artystami jak Karaś/Rogucki czy Paulina Przybysz. Czym jest groove dla Wiktorii?

Groove kojarzy mi się z indywidualnym poczuciem czasu. Jest to kompilacja dźwięków i rytmu, dzięki którym nasze ciała wchodzą w trans.

5. Wojtek Deręgowski

Instagram: @wojtek_deregowski

Facebook: Wojtek Deręgowski Drummer

YouTube: Wojtek Deręgowski

A oto perkusista, który znany jest z nowoczesnego podejścia do tematu kariery perkusistów. Jego współpraca sesyjna z innymi artystami oraz przeplatanie tego z edukacją daje mieszankę wybuchową, obok której nie można przejść obojętnie. Tym bardziej nie mógłbym nie spytać Wojtka o jego definicję:

Groove to dla mnie pewien stan, w którym perkusista wraz z rytmem staje się jednością. Grając z innymi ludźmi dotyczy to całego zespołu – groove jest elementem spajającym.

Podsumowując…

Zauważ kilka składowych, które się w tym wpisie przewinęły – dynamika, taniec, poczucie czasu, trans, element spajający. Do tego każdy artysta będzie łączyć te składowe inaczej. Co więcej – jeśli dobrze się osłuchasz z tym, co się dzieje wewnątrz muzyki, to w pewnym momencie może się zdarzyć, że z tych Twoich ust padnie:

Ej! Ten kawałek jest grany przez bębniarza XYZ!!!

O tym, jak długą drogą jest wyrobienie własnego, niepowtarzalnego groove’u, wie chyba każdy profesjonalny perkusista. My jednak pociągniemy dalej kwestię, czym ten nasz ukochany groove jest.

Dzięki za przeczytanie części pierwszej! Pod tym linkiem znajdziesz część drugą.


Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się na listę czytelników i  Odbierz Specjalny BONUS!