7 Polskich Perkusistów, Których Warto Obserwować W Social Media

Gdy zaczynałem grać na perkusji, moim głównym źródłem nauki, informacji i nowinek był nauczyciel oraz forum perkusja.org. Korzystałem również z YouTube, natomiast brakowało mi tam wtedy rodzimego akcentu. Nie było wtedy zbyt dużo materiałów od polskich perkusistów.

Minęło kilka lat. Prężnie zaczął rozwijać się Facebook. Instagram jeszcze raczkował. Mamy rok 2020 i dziś z pełną pewnością można powiedzieć, że media społecznościowe mogą świetnie służyć jako źródło wiedzy i edukacji.

Poniżej znajdziesz listę 7 polskich perkusistów, którzy nie dość, że są świetnymi muzykami, to jeszcze dzielą się swoją wiedzą i twórczością, z której sam możesz znaleźć inspirację do ćwiczeń.

Lista jest spisana alfabetycznie. Zachęcam do obserwowania każdej z tych osób. Możesz się od nich dużo nauczyć.

1. Agnieszka Trzeszczak

Agnieszka Trzeszczak jest twórczynią programu edukacyjnego Drum Academy. Znajdziesz u niej kursy w formie online. Na jej YouTubie oraz Instagramie znajdziesz ciekawe vlogowo-edukacyjne materiały, w których z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Osobista notatka: Pierwszy raz usłyszałem o Agnieszce na warsztatach perkusyjnych, podczas których była przytaczana jej wypowiedź:

„Publikuję to, jak słychać, że mi nie wychodzi i że się męczę.”

Bardzo spodobała mi się ta koncepcja. Dodaje ogrom naturalności w czasach, gdy wszyscy chcą w internecie „błyszczeć” i osiągać wszystko na „tu i teraz”.

2. Anna Tkaczyk

Anna Tkaczyk to perkusistka trójmiejskiego zespołu Lady Killer. Jej YouTube to głównie popularne dziś Drum Covery, natomiast Instagram jest bogaty w rytmy rozpisane nutowo oraz grane w wolniejszych i szybszych tempach. Wszystko, abyś nawet na początkowym etapie grania rozumiał sposób budowania ciekawych rytmów.

Osobista notatka: Dowiedziałem się o tej perkusistce, gdy znajomy pochwalił się na Facebooku, że ma nowy zespół muzyczny – wspomniany Lady Killer. Zaimponowała mi jej gra – zwłaszcza, że Ania gra… bez jednej dłoni!

3. Bartek „Szopix” Czerniachowski

Bartek „Szopix” Czerniachowski – bardzo charakterystyczny bębniarz Agnieszki Chylińskiej, od którego możesz dużo się nauczyć, jeśli interesuje Cię nagrywanie swojej gry. Na jego YouTubie i Instagramie znajdziesz mnóstwo nagrań z zagranych koncertów oraz drum coverów. Również na blogu Magazynu Perkusista znajdziesz kilka materiałów w temacie skutecznego nagrywania perkusji.

Osobista notatka: Oprócz świetnej gry na perkusji uwielbiam oglądać publikowane przez niego zdjęcia na Instagramie (i psa :))! Profeska!

4. Maciej Gołyźniak

Maciej Gołyźniak – mogę tu napisać jedno słowo – klasa! W swoim portfolio ma przeróżne projekty muzyczne – od muzyki popowej przez metalową aż po jazzową. Maciej głównie udziela się na Facebooku, gdzie publikuje swoją grę i ciekawe przemyślenia, dzięki którym możesz spojrzeć na temat muzyki w nieco inny sposób.

Osobista notatka: U Macieja cenię prostotę prowadzenia swojego Facebooka. Po prostu dokumentuje to, czym się zajmuje. Kropka.

5. Michał „Dimon” Jastrzębski

Michał „Dimon” Jastrzębski – perkusista zespołu Lao Che, który w dobie pandemii zaczął na Instagramie publikować bardzo ciekawe nagrywki. Nagrania te nie zaszokują Cię karkołomnymi przejściami, czy skomplikowanymi rytmami. Znajdziesz tam coś innego – skuteczność. Nie raz zaskakuję się, jak prosto można zagrać jakiś beat, żeby brzmiał świetnie!

Osobista notatka: Z Michałem miałem okazję spotkać się osobiście w mojej salce, gdzie podpowiedział mi całe mnóstwo ciekawych rzeczy. Ten dzień był bardzo ważny w moim perkusyjnym rozwoju i jestem mu za to niesamowicie wdzięczny.

6. Oskar Podolski

Oskar Podolski, czyli perkusista grający m.in. u Eweliny Lisowskiej. Na jego Instagramie znajdziesz mnóstwo zagrywek perkusyjnych pokazanych w szybszym i wolniejszym tempie. Bardzo podobnie jak u Ani Tkaczyk. Oskar jednak ma na swoim Instagramie świetną wartość dodaną – cykliczne live’y pt. Pad Workout, w których sam często biorę udział. Podczas tych live’ów masz jedno zadanie – wziąć pada i ćwiczyć! Bardzo polecam!

Osobista notatka: Pamiętam moment, gdy Oskar dopiero zaczynał promować się w mediach społecznościowych, publikując swoją grę na grupie Polish Drummers na starej perkusji czechosłowackiej firmy Amati (zgaduję, że pewnie był to jego pierwszy zestaw). To dobitnie pokazuje, jak mało liczy się półka cenowa Twojego sprzętu. Liczy się Twoja gra.

7. Wojtek Deręgowski

Wojtek Deręgowski to muzyk, który świetnie pokierował swoją karierą perkusyjną. Jego Instagram ma ogromne zasięgi, zważywszy na temat, w którym się porusza. U Wojtka również znajdziesz różne ciekawe zagrywki rozpisane nutowo i pokazane w wolniejszy/szybszy sposób. U niego nawet gra na padzie brzmi interesująco! Dodatkowo szacunek wzbudza ilość contentu, które publikuje bez straty na jakości.

Osobista notatka: Wojtka obserwuję od niedawna, ale z pewnością dzięki niemu zdałem sobie sprawę, jak dużo różnych patentów można wykorzystywać, aby perkusja brzmiała ciekawie. Splash na werblu? Czemu nie? Stack złożony z 7 talerzy? Pewnie!

Tak przedstawia się lista polskich perkusistów, których podziwiam za to, co robią i dużo się od nich uczę.

A teraz pytanie do Ciebie.

Kto trafiłby na Twoją listę perkusyjnych mistrzów mediów społecznościowych?

Daj znać poniżej!


Podobają Ci się treści, które tworzę? Zapisz się na listę czytelników i Odbierz Specjalny BONUS!