Edukacja Muzyczna – Co Przyniesie Rok 2021?

Burzliwy rok 2020 mamy za sobą. Są osoby, dla których był to najgorszy rok w życiu. Są również osoby, dla których był to najlepszy rok w życiu. Tak czy siak – z pewnością wymagał on od nas wszystkich umiejętności adaptacji do nowych warunków.

Zaczyna się kolejny rok. Czy wrócimy do normalności? Trudno powiedzieć.

Zanim poproszę Cię o napisanie Twoich przewidywań, poznaj moje subiektywne przewidywanie nt. tego, co wydarzy się w muzyce i jak będzie wyglądała edukacja muzyczna w 2021r.

1. Większe znaczenie edukacji online

Czyli wszelkiego rodzaju lekcje online, portale edukacyjne, kursy internetowe i muzycy dzielący się swoją wiedzą i doświadczeniem m.in. na mediach społecznościowych (zarówno za darmo jak i płatnie). O kilku takich perkusistach pisałem już wcześniej. Tego typu edukacja ma kilka znaczących plusów. Możesz przechodzić przez nią w dowolnych warunkach i kiedy tylko chcesz. Niech przykładem będzie tu Oskar Podolski, który swoim kanałem Podolski Drum Studio zaczął Nowy Rok z pompą!

2. Więcej muzyki tworzonej w domowych warunkach

Sam zauważyłem po sobie, że w ostatnim roku więcej pieniędzy wydałem na sprzęt do nagrywania niż sprzęt stricte perkusyjny. Mamy takie czasy, że nagrywanie swojego grania w dobrej jakości przestało być jakimś wielkim luksusem. Obsługa sprzętu nagraniowego to odrębna umiejętność, więc być może czeka nas również wysyp edukacji muzycznej w temacie nagrywania i szeroko pojętej produkcji muzyki. Swoją drogą, jeśli interesują Cię te tematy, to warto zajrzeć na portal Piotra Białasiewicza, który dzieli się swoją wiedzą również w mediach społecznościowych.

3. Mniej przypadkowych nauczycieli

Często miewałem sytuację, w której mój nowy uczeń przyznał mi się, że wcześniej uczęszczał na „lekcje” typu „Siadaj i graj”. Najczęściej lekcje te są dość słabo wspominane. Coś jak WF w szkole na zasadzie „Macie piłkę i grajcie”. Ma to negatywny wpływ na rozwój muzyczny, ponieważ raz nabyte złe nawyki trudno zastąpić poprawnymi. Wraz z rozwojem marek osobistych solidnych muzycznych edukatorów w internecie, tzw. przypadkowi nauczyciele powinni tracić na zainteresowaniu z korzyścią dla osób, którzy podchodzą do uczenia innych na serio.

4. Więcej wydarzeń online

Nie ukrywam, że mam nadzieję, że uda mi się jeszcze wziąć udział w Meinl Drum Festival, Śląskim Festiwalu Perkusyjnym lub im podobnym. Jednak jeśli w sporcie odbywają się mecze bez udziału publiczności, to jest wysoce prawdopodobne, że wspomniane wydarzenia będą w tym roku transmitowane w formie online. Oczywiście przez internet nieco trudniej jest utrzymać uwagę widzów przez wszechobecne rozpraszacze, media społecznościowe itp. Z tego względu forma tych wydarzeń zapewne byłaby nieco zmieniona.

5. Więcej tematycznej muzyki

Z racji kontrowersyjnych wydarzeń politycznych z zeszłego roku możemy założyć, że w najbliższym czasie powstanie dużo muzyki obracającej się w dokładnie tych tematach. W końcu to właśnie niespokojne czasy powodują powstawanie nowych dzieł, w których artyści manifestują to, za czym i przeciwko czemu się opowiadają. Lata 80″ miały swój Kult, Maanam czy Perfect. Jakich artystów, jakie albumy i jakie utwory przyniesie nam 2021r.? Czy będą to dzieła pamiętane przez kolejne lata? Sam jestem ciekaw.

6. Więcej edukatorów z dużym doświadczeniem

Czy wrócą w tym roku stare dobre koncerty, po których trzeba było dzień lub dwa regenerować swoje gardło po śpiewaniu ulubionych utworów swoich idoli? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że wszyscy z czegoś żyć muszą. Edukacja muzyczna od muzyka, który zawsze Cię inspirował, wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Oczywiście już wcześniej dużo artystów oferowało lekcje, natomiast nie wszyscy mieli na to czas ze względu na trasy koncertowe i inne zobowiązania. Dla części z tych muzyków będzie to bardzo duża szansa (szczególnie, jeśli połączą to z punktem nr 1).

7. Edukacyjne newslettery

Obserwując trendy w marketingu (a jest to również jedno z moich zainteresowań), widzę, że coraz większą rolę grają wartościowe newslettery. Na pierwszy rzut oka wydaje się to staroświeckie. Email? A kto dziś czyta emaile? Cóż, sam tak sądziłem – do czasu, gdy sam odpaliłem newsletter w ramach bloga, którego właśnie czytasz. I wiesz co? Jest on bardzo regularnie odwiedzany! Są nawet osoby, które mówią, że to już dla nich przyzwyczajenie czekać na cosobotniego maila równo o godzinie 10:00. Ze świata powoli docierają do mnie nawet słuchy o newsletterach w formie… płatnej. Kto wie? Może edukacja muzyczna będzie tak wyglądać o wiele częściej?

Podsumowanie

Rok 2020 wpłynął niesamowicie na wzrost znaczenia internetu w edukacji muzycznej i w zasadzie w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Rok 2021 może wzmocnić ten trend jeszcze bardziej. Czekają nas ciekawe czasy, o których można by dyskutować i dyskutować.

Co przyniesie przyszłość? Nikt z nas nie wie – możemy się tylko domyślać.

Co sądzisz na ten temat? Co według Ciebie przyniesie rok 2021?

Daj znać w komentarzu poniżej!


Podobają Ci się treści, które tworzę? Zapisz się na listę czytelników i Odbierz Specjalny BONUS!