Podcast: Otwórz w nowej karcie
Dostępne również na: Spotify | YouTube | RSS
Metronom jest niewątpliwie jednym z najważniejszych narzędzi w arsenale perkusisty. Praktycznie każdy profesjonalny perkusista z niego korzysta. Metronom pozwala nauczyć się pulsu i dopracować poczucie rytmu. Jest tylko jeden problem. Korzystanie z niego (szczególnie na początku przygody z perkusją) bywa nudne.
Oczywiście po jakimś czasie oswoisz się i w pewnym momencie nawet nie zauważysz, że płynnie z nim grasz. To się po prostu będzie działo. Dokładnie tak samo jak w przypadku nauki jazdy samochodem. Na początku potrzebujesz pełnego skupienia. Później pewne rzeczy robisz automatycznie.
Na początku nauki gry na perkusji metronom potrafi zniechęcić dużą część młodych adeptów perkusyjnych. Dlatego dziś pokażę Ci 3 praktyczne sposoby, jak możesz korzystać z niego w nieco ciekawszy sposób. Dzięki temu trochę się „oszukasz” – a efektem będzie dojście do punktu, w którym korzystasz z niego z pełną swobodą.
1. Metronom w loopie
Loop czyli zapętlony (najczęściej krótki) fragment muzyki. Bardzo dobrym pomysłem na ćwiczenie jest granie do konkretnego podkładu. Taki loop trwa najczęściej kilka-kilkanaście sekund.
Może być wersja z już dodanym metronomem. Bywają też wersję, że metronom będziesz musiał sam włączyć. Jest to dość proste. Najczęściej w nazwie loopa jest podane tempo. Wystarczy więc, że w odpowiednim programie (np. Audacity lub Reaper) go wkleisz, a całość zapętlisz. O tym, jak to zrobić krok po kroku w Reaperze, napisałem oddzielny wpis. Możesz go sprawdzić TUTAJ.
Jak ćwiczyć do loopa? Wyróżniam dwa sposoby.
Pierwszy polega na wymyśleniu konkretnego rytm do danej zagrywki. Następnie bawisz się przejściami oraz sprawdzasz, co brzmi dobrze, a co nie. Dobrą praktyką jest także nagrywanie swojej gry.
Jeżeli masz jakiś mikrofon, możesz podłączyć go do interface’u audio. Dzięki temu nagrasz swoją grę w czasie rzeczywistym podczas grania podkładu. Jeśli nie masz takiego sprzętu, nagraj się smartfonem i wklej ścieżkę dźwiękową bezpośrednio do programu. To świetna praktyka, ponieważ możesz być swoim własnym krytykiem – a to rozwinie Cię jeszcze szybciej.
Drugim sposobem jest zwyczajne granie podstawowych ćwiczeń/rudymentów na werblu lub padzie. Jest to fajna i skuteczna opcja na sprawdzenie, jak bardziej techniczne tematy sprawdzają się w konkretnej muzyce. Takie ćwiczenie to również opcja na trening perkusyjny w nieco przyjemniejszej formie niż sam klik.
2. Metronom w konkretnym utworze
Chyba każdy doświadczony perkusista pamięta swój pierwszy w pełni zagrany utwór na perkusji. U mnie był to For Whom The Bell Tolls Metallici. Tak jak w przypadku loopów – możesz wkleić swój ulubiony utwór bezpośrednio do programu i ustawić metronom. Dzięki temu będziesz mocniej skupiał się na muzyce (w końcu grasz to, co lubisz) i jednocześnie szybciej przyzwyczaisz się do metronomu, który gdzieś tam w tle będzie grał.
Jak wkleić metronom do konkretnego utworu? Po prostu wpisz w wyszukiwarkę „<nazwa utworu> bpm”. Google od razu podpowie Ci, w jakim tempie jest dany kawałek. Dalsze kroki wyglądają identycznie, jak w punkcie poprzednim.
Natomiast warto pamiętać o jednej rzeczy. Starsze utwory (z lat 80, 90) często były nagrywane bez metronomu. Jeśli będziesz próbować włączyć metronom do utworu – może się on rozjechać. Dlatego pod kątem ćwiczeń warto jednak korzystać z utworów nieco nowszych.
3. Stawianie sobie wyzwań
Wspomniane programy mają to do siebie, że z łatwością możesz taki metronom modyfikować. Co to oznacza?
Jeżeli masz utwór o schemacie:
1) Zwrotka
2) Refren
3) Zwrotka
4) Refren
5) Bridge
6) Solo
7) Refren
8) Refren
…możesz ustawić metronom w przykładowy następujący sposób:
Jedna sekwencja z klikiem, druga bez – i tak dalej. Albo pół zwrotki z klikiem, pół bez – i tak dalej. W ten sposób ćwiczysz swój wewnętrzny klik. To właśnie ten wewnętrzny metronom jest ostatecznym celem ćwiczeń do klika.
A skoro jesteśmy przy modyfikowaniu metronomu, możesz pomyśleć również o takim wyzwaniu.
Przykład:
Czyli włącz metronom na 4, 8 lub 16 klików – i na tyle samo wyłącz (bez żadnego podkładu). Ćwicz cały czas. Sprawdź, czy będziesz w stanie grać podczas tej przerwy tak równo, aby na koniec trafić równo w klik. W tym celu możesz skorzystać ze zwykłego fizycznego metronomu lub aplikacji mobilnej.
Podsumowując…
Wiele rzeczy skutecznych (takich jak metronom) bywa zwyczajnie mało ekscytująca. Naturalnie staramy się ich unikać. Dlatego ważne jest, aby czasem lekko oszukać samego siebie i łączyć przyjemne z pożytecznym. Powyższe sposoby sprawdziłem wielokrotnie (i na sobie i na swoich uczniach) i po prostu widzę, że działają świetnie. Jest to jeden z wielu tricków na ułatwienie sobie samemu własnej gry.
Jeśli chciałbyś poznać więcej tricków i dobrych sposobów na samodzielny rozwój perkusyjny:
Co tydzień w sobotę o 10:00 wysyłam różne ciekawostki ze świata perkusji – to merytoryczna wiedza, którą możesz wdrożyć tu i teraz, natychmiast do swojej gry. Forma maila jest taka, aby szybko i swobodnie go przeczytać – dosłownie „do kawusi”.
Perkusyjnego osiągania! Do zobaczenia w kolejnym wpisie.