Ten Patent Odmieni Twoje Ćwiczenia – Loopy!

Miałem kiedyś pewien etap, w którym uczyłem się przeróżnych rudymentów. Trwało to jakiś czas, aż zauważyłem, że ćwiczę je bardzo mechanicznie. Jakbym chciał dogonić jakiegoś wyimaginowanego perkusyjnego rywala. Zauważyłem też, że wcale nie wykorzystuję tych rzeczy na zestawie perkusyjnym – ćwiczę dla ćwiczenia. A co jest przecież celem nauki wszelkich zagrywek? No przecież wykorzystywanie ich w codziennej grze na perkusji. Wtedy natrafiłem na loopy, z których zacząłem korzystać w trakcie ćwiczeń. Ale od początku? Czym one są i jaki mają cel?

Loopy to po prostu zapętlone zagrywki na jakimś instrumencie. Można je wykorzystywać w celach edukacyjnych, aby przynajmniej mieć wrażenie gry z żywym muzykiem. Bo super, że poziom techniki rośnie, ale co z tego skoro muzykalność nie rośnie?

Pewnego dnia wpadłem na prosty pomysł:

Aaa włączę sobie Spotifaja i sobie popykam na padzie!

Włączyłem sobie listę z muzyką elektroniczną z wyraźnymi zagrywkami gitarowymi. Wciągnąłem się. Po chwili zdałem sobie sprawę:

Hej! A gdyby do tego dorzucić po prostu metronom?

Kolejną rzeczą było ściągnięcie jakiejś paczki tzw. loopów – jakieś zagrywki gitarowe. Zapętliłem je w takim programie jak Reaper, dograłem do nich metronom i cyk jedziemy!

Okazało się, że wszystkie wykonywane ćwiczenia zaczęły mnie buuuujać. Rozumiesz. Koniec z automatycznym ćwiczeniem, „bo tak trzeba robić”. Od tego momentu, nawet gdy ćwiczę z samym metronomem (co również jest niezbędne), to i tak z tyłu głowy jest jakaś melodia, która nieśmiało przebija się przez metronom.

Po tym przydługawym wstępie przeprowadzę Cię przez podstawową obsługę darmowego programu typu DAW (Digital Audio Workstation), czyli Reapera. Po tym wpisie będziesz wiedział, jak go efektywnie wykorzystywać w codziennym perkusyjnym życiu i jak go stosować przy ćwiczeniach na wspomnianych loopach.

Jedziemy z tematem!

1. Pobierz i zainstaluj DAW Reaper

Punkt oczywisty. Po prostu pobierz ten darmowy program z oficjalnej strony producenta i zainstaluj na swoim komputerze. Tego punktu może omawiać za bardzo nie będę 🙂

2. Zrozum, czym jest program

Zastosowanie programów typu DAW jest szerokie, ale najbardziej znane to po prostu produkcja muzyki. Dlatego nie przeraź się ilością przycisków, suwaków i przeróżnych opcji. W przypadku naszego tematu, jakim są ćwiczenia na loopach, będziemy korzystać z dosłownie kilku opcji.

3. Pobierz loopy, na których będziesz ćwiczyć

Najczęściej można pobrać jakąś paczkę z kilkudziesięcioma różnymi loopami. Warto po prostu wiedzieć, w otoczeniu jakich instrumentów chcesz grać. Gitary, klawisze, instrumenty smyczkowe, a może inne instrumenty perkusyjne? Nieistotne – ważne, co odpowiada Tobie. Ja skorzystałem z gotowych paczek na tej stronie.

Dobrze, żebyś wiedział, jakie tempo w BPM mają dane loopy. Za chwilę będzie to potrzebne. Przykładowo wybrany przeze mnie loop ma 125BPM. Od razu ustawiam w Reaperze również 125BPM i włączam metronom. Brzmienie domyślnego metronomu w Reaperze jest moim zdaniem dość słabe, ale można je podmienić (screen poniżej). Osobiście lubię dźwięk cowbella – możesz taki pobrać np. stąd.

4. Przeciągnij loop na utworzoną ścieżkę

Zwyczajnie weź plik z Twojego folderu z loopami i przeciągnij na ścieżkę utworzoną w programie. Czasami będziesz musiał uciąć jakiś loop, aby dobrze zgrywał się z metronomem. Nic prostszego. Ustaw moment, który chcesz uciąć i wciśnij przycisk „S”. Usuń niepotrzebny fragment i zgraj loop z metronomem.

Następnie zrób wg grafiki poniżej. W ten sposób nie tylko ścieżka się zapętli, ale dodatkowo pozwolisz programowi nabić rytm, zanim zaczniesz wykonywać konkretne ćwiczenie.

5. Zwalniaj/przyspieszaj wgrane loopy

To, że dane loopy mają 125BPM, nie oznacza, że możesz je grać tylko w tym tempie. Od momentu, w którym plik znajduje się w Reaperze, możesz zmieniać jego tempo. Po prostu wpisz inne tempo, a ścieżka sama się dostosuje.

6. Nagraj się

Skoro mamy już na dysku oprogramowanie do produkcji muzyki, szkoda by było nie wykorzystać jego możliwości. Ten duży czerwony przycisk tylko czeka, aby go wcisnąć 🙂 Zanim to zrobisz, utwórz nową ścieżkę, na które powędruje Twoja gra na padzie/werblu/zestawie.

Jeśli chcesz nagrać się bezpośrednio na komputer i nie masz żadnych mikrofonów, wystarczy wcisnąć przycisk Record i jedziemy! Oczywiście jakość nie będzie jakaś rewelacyjna, ale przynajmniej na tej podstawie będziesz mógł stwierdzić, czy grasz równo, czy nie. Jeśli natomiast masz min. 1 mikrofon, to przyda się również interface audio. Będzie on przetwarzał sygnał do komputera.

Wtedy należałoby w Reaperze ustawić jeszcze jedną rzecz:

Dzięki temu zabiegowi będziesz mógł dać informację Reaperowi, w którym miejscu jest podłączony Twój mikrofon. Temat nagrywania jest oczywiście bardzo szeroki i rozwinę go w kolejnych wpisach. Natomiast mocno polecam wejść w temat loopów głębiej, znaleźć te, które najbardziej Ci pasują, a Twoje ćwiczenia wejdą na kolejny poziom muzykalności.

Podsumowując…

Próbuj, eksperymentuj, baw się. Loopy dają Ci tę możliwość, aby zacząć ćwiczenia czuć, a nie tylko odstukiwać – co z kilkoma osobami przerobiliśmy na jednym z live’ów na Instagramie. Z pewnością warto poświęcić w Reaperze chwilę, aby zrozumieć podstawowe zagadnienia. Jeśli program spodoba Ci się tak jak mi, to zapewne stanie się Twoim codziennym narzędziem pracy.

Daj znać w komentarzu poniżej, do jakich instrumentów lubisz grać najbardziej.

Jeśli natomiast chciałbyś dostawać regularnie co tydzień inne ciekawe narzędzia i materiały, które możesz wykorzystywać w swoim codziennym perkusyjnym rozwoju, rozważ dołączenie do cotygodniowego Perkusyjnego Mailingu. To skondensowana cotygodniowa porcja wartościowych materiałów perkusyjnych twórców z całego świata. To w tym miejscu już niedługo rozwinę dla Ciebie jeszcze bardziej temat skutecznego ćwiczenia do loopów i podkładów!

Dzięki, że dotarłeś do końca i do zobaczenia!

Marcin Dubowski


Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się na listę czytelników i  Odbierz Specjalny BONUS!