Kreatywne Rytmy Perkusyjne (5 Kroków)

Ostatnimi czasy Instagram to prawdziwa edukacyjna perełka. Rytmy perkusyjne, przejścia, rozmaite zagrywki podane w szybki i niesamowicie wygodny sposób. Możesz uczyć się często dosłownie przy okazji. Bardzo lubię to narzędzie. Jednak zauważyłem też nieco ciemniejszą stronę tego rozwiązania.

Perkusiści robiący takie filmiki to często prawdziwi wymiatacze. Publikują w tych lekcjach gęste, nieraz karkołomne zagrywki. Widzisz na dole nuty i wersję slow, medium oraz fast. I wszystko jest ok, póki chcesz rozwinąć swoją technikę i wdrożyć to jako element ćwiczeń. Natomiast staje się to zupełnie niepraktyczne, gdy chcesz to zagrać do konkretnej muzyki. W końcu każdy rytm możesz rozwijać w nieskończoność i w nieskończoność. Pytanie po co?

W pewnym momencie zacząłem zauważać, jak w dość naturalny sposób zacząłem rozwijać własne rytmy perkusyjne. Sposób ten nie jest nie jest jakimś wielkim odkryciem Ameryki. Jednak ułożę go dla Ciebie w postaci 5 dość prostych punktów – a w zasadzie w 5… warstw. Jaki ma to cel?

Gdybym od razu pokazał Ci punkt numer 5, miałoby to ten sam efekt, co rzucenie w Ciebie książką z nutami lub wspomnianymi lekcjami z Instagrama. Nie o to chodzi.

Chodzi o to, żebyś dane rytmy perkusyjne zrozumiał…

…Zrozumiał i poskładał sobie go w głowie od ogółu do szczegółu – nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z perkusją.

I dlaczego akurat 5 punktów? Po prostu zauważyłem, że jest to optymalna liczba rozwinięcia danego groove’u. Większa liczba najczęściej bywa w mojej opinii sporym przekombinowaniem.

Poniższe rozwiązania ująłem w formie nut, ale również w formie audio. Chciałbym, abyś przede wszystkim skupił się właśnie na formacie audio.

A więc zacznijmy!

1. Podstawa rytmu

Jak widzisz, jest to dość prosty rytm w dyskotekowym stylu (offbeat). Gramy go w tempie 120BPM. Nawet jeżeli grasz krótko – bez problemu sobie poradzisz. Dla przyzwoitości ułóżmy go w formie nut.

Rytm perkusyjny - Zapis nutowy

Przegraj go kilka razy, aż dojdziesz do pewnego stopnia automatyki. Tak abyś nie musiał za dużo przy nim myśleć.

2. Dołóżmy jeden element

Gdy już doszedłeś do tego etapu, dołóż teraz do tego rytmu tylko jeden element. Co by to było? Po głowie chodzą mi teraz 2 uderzenia w cowbell na koniec sekwencji. Jak mogłoby to zabrzmieć?

Rozwinięcie rytmu perkusyjnego o dwa uderzenia cowbella

Jeśli nie masz cowbella, ciekawie zabrzmi również krawędź tom-toma.

Ponownie pograj to kilka razy, aby weszło Ci w krew.

3. Dynamika na hihacie

Dołóżmy w tym momencie jeden kolejny element. Dodajmy do hihatu trochę dynamiki. Jak to zrobić? Warto by było go delikatnie zagęścić. W tym przypadku pomoże Ci niewątpliwie technika Moellera. Dzięki niej Twój ruch będzie płynny, a Twoja postawa za bębnami wyluzowana. W tym temacie zdecydowanie pomocne będzie to wideo.

Co chcemy uzyskać? 3 uderzenia wykonane niemalże jednym płynnym ruchem:
1. Uderzenie mocne (downstroke)
2. Uderzenie delikatne (upstroke)
3. Uderzenie mocne (downstroke)

Na siatce z nutami wyglądałoby to następująco. Zwróć uwagę na zaznaczony fragment.

Rozwinięcie rytmu perkusyjnego o zagęszczenie hihatu

W brzmieniu groove’u nie zmienia to jeszcze zbyt dużo. Natomiast zmienia się zachowanie Twojego aparatu ruchu. Uderzenia są płynne, a Ty dzięki temu za chwilę będziesz mógł dodać kolejną jedną rzecz. Gdy poczujesz, że groove wchodzi Ci gładko, idźmy dalej.

4. Zagęszczenie gry na hihacie

W tym momencie zagęśćmy nieco ten hihat.

Jak to zabrzmi?

Rozwinięcie rytmu perkusyjnego o zagęszczenie hihatu

Zwróć uwagę na elementy zaznaczone na niebiesko. W tej sekwencji prawa ręka gra tylko uderzenia akcentowane w kolejności:
1. Hihat
2. Werbel
3. 2x Cowbell

W poprzednim rytmie werbel grany był lewą ręką. Jednak z racji zagęszczenia hihatu wygodniej będzie Ci go zagrać ręką prawą.

Jeśli czujesz się dobrze z tym rytmem, rozwińmy go jeszcze bardziej.

5. Dynamika (ghost note)

Dochodzimy do ostatniego punktu urozmaicania naszego rytmu, czyli dynamika. To prosty zabieg, aby rytm nie brzmiał kwadratowo. Nuty-duszki, czyli inaczej ghost note. To finalne rozwinięcie naszego rytmu. Jak ono brzmi?

Rozwinięcie rytmu perkusyjnego o ghost note

I teraz ważny wniosek na podstawie tego rytmu. Szczerze mówiąc, gdyby mój poziom znajomości nut był na poziomie „0”, to nauka tego rytmu byłaby dla mnie męczarnią. Dlatego nad nutami zawarłem ścieżkę audio, w której słychać nasze dodawanie kolejnych elementów – warstwa po warstwie.

1. Zaczęliśmy od prostego offbeatu
2. Dodaliśmy cowbell
3. Delikatnie zagęściliśmy hihat
4. Jeszcze bardziej zagęściliśmy hihat
5. Dodaliśmy nuty-duszki

Dzięki temu (nawet jeżeli dopiero zaczynasz grę) jesteś w stanie sobie przynajmniej wyobrazić, o co w tym rytmie chodzi. Jeśli zaczynasz, pewnie nie od razu zagrasz do punktu piątego. Może zatrzymasz się na pierwszym lub drugim. I jest to jak najbardziej ok. Czasami nie ma sensu na siłę czegoś rozwijać, a lepiej skupić się na skutecznym zagraniu czegoś prostego. Bardzo często mniej znaczy więcej.

Jak dalej rozwijać rytmy perkusyjne?

Zachęcam Cię do tego, abyś zaczął grać jakieś proste rytmy perkusyjne i do nich dokładał poszczególne elementy. W ten sposób odczujesz na własnej skórze, do której „warstwy” warto dany groove rozwijać. Takie podejście sprawdza się nie tylko przy ćwiczeniu konkretnych groove’ów, ale również przy aranżacji całych utworów. Koledzy z zespołu czasem się ze mnie podśmiechują, gdy dopiero uczę się nowego utworu. Wtedy zawsze moja partia perkusyjna brzmi dość biednie. Proste rytmy, czasem nawet bez żadnych przejść. A wynika to tylko z tego, że na początku staram się wyczuć puls utworu i najważniejsze akcenty. Na szczególiki, subtelności i efektowne przejścia przyjdzie jeszcze czas.

A co gdy zechcesz przećwiczyć rytm zauważony na Instagramie?

Ponownie – proponuję nie ćwiczyć go w sposób pamięciowy.

„Teraz lewa ręka ghost note na werblu, teraz prawa akcentuje hihat, a zaraz prawa na tom. Dżizas, jak ja z tym wszystkim zdążę?!”

Spróbuj zanucić sobie ten rytm. Na naszych warsztatach perkusyjnych ze szkołą Drum Academy Wojtek Deręgowski dał fajną podpowiedź, aby nauczyć się prostego beatboxu. W ten sposób wyczujesz puls rytmu. Będziesz rozumiał, jak akcentowana jest stopa z werblem – a to podstawa. Następnie sukcesywnie, na bazie swoich możliwości technicznych, dobudowuj kolejne elementy (ghost note’y, smaczki na hihacie itp.).

Dzięki temu nie dość, że nauczysz się ciekawego groove’u, to jeszcze rozbudujesz ten rytm we własnym stylu. A to długofalowo pomoże Ci w konstruowaniu własnej świadomości muzycznej.

Materiały ze wszystkich warsztatów są dostępne Pod Tym Linkiem.

Jeżeli wpiszesz kod POCZUJRYTM.2021, otrzymasz specjalną zniżkę na wszystkie materiały od DrumAcademy.

Serdecznie Ci je polecam!


Podobał Ci się ten wpis? Zapisz się na listę czytelników i  Odbierz Specjalny BONUS!