Lekcje Gry Na Perkusji Po 30-tce – Czy Warto?

W 2020r. doświadczyłem ciekawego zjawiska.

Ale od początku…

Pod koniec 2018r. po raz pierwszy ogłosiłem się na portalu OLX osobom, które chciałyby zapisać się na lekcje gry na perkusji. Co ciekawe – zainteresowanie było od razu dość spore. Szybko doświadczyłem tego, jak różne osoby potrafią przyjść na lekcje. Jednak najczęstszą grupą były dzieci ok. 10-13 lat, których przyprowadzali rodzice. Część z nich zostawała na lekcji i z zaciekawieniem słuchała, czego uczyły się ich pociechy.

Minął nieco ponad rok. Zaczęto wprowadzać obostrzenia w związku z pandemią, więc na kilka miesięcy przerwałem prowadzenie lekcji. Później znów podjąłem decyzję o powrocie i…

Zdziwienie. Nie wiem, czy to zbieg okoliczności, ale nagle zaczęły zapisywać się zupełnie inne osoby. Tym razem byli sami dorośli, którzy na pierwszej lekcji zaczęli wyznawać mi, że gra na perkusji to ich marzenie z dzieciństwa, które dopiero teraz mogą realizować.

Odnoszę wrażenie, że wielu z nas podczas lockdown’u z początku roku mocno zastanowiło się nad swoim życiem. Zmieniliśmy myślenie typu:

Zapiszę swoje dziecko, aby mogło spełniać pasję, której ja nie mogłem.”

na

Zapiszę się, abym mógł spełniać pasję, której wcześniej nie mogłem.”

W związku z tym pojawia się oczywiste pytanie:

Czy jestem w dobrym wieku, aby zacząć?

Pytanie to jest wynikiem tego, jak dzisiaj działa świat. Przyjęło się, że okres nauki to mniej więcej przedział wieku 8-20. W końcu to wtedy posyłano nas do szkoły. Mamy wrażenie, że po osiągnięciu pewnego wieku proces nauki jest trudniejszy. Nie pomaga fakt, że poziom lekcji muzyki w szkole z reguły był żenujący. Stań na środku sali i zaśpiewaj przed 20-30 osobami „My Pierwsza Brygada”. – bardzo zachęcające.

Więc jak to jest? Czy dzieci faktycznie uczą się łatwiej? A może po prostu… inaczej?

Jeśli rozważasz zapisanie się na lekcje gry na perkusji, to bardzo polecam skopiować od dzieci jedną rzecz – nastawienie. Dzieci mają to do siebie, że mają w sobie podejście odkrywcy. „Co to?”, „A dlaczego?”, „A do czego to służy?”. Te pytania wynikające z niewinnej ciekawości dzieci powodują, że najczęściej otrzymują to, co chcą – odpowiedzi.

I to samo obserwuję na lekcjach. Jako dorośli często przyjmujemy świat taki, jakim jest – bez dociekania. Gdy już chcemy o coś zapytać, powoduje to zakłopotanie. Gdybym dostawał złotówkę za każdym razem, gdy słyszę „Może to pytanie będzie głupie, ale…”, to dziś grałbym na… hmmm… nieco innym sprzęcie 🙂

Pamiętaj, że jako dorosły masz pewną przewagę

Jest jedna rzecz, która powoduje to, że jako dorosły masz w pewien sposób łatwiej. Prawdopodobnie jesteś świadom tego, że nauka wymaga czasu. Będą chwilę słabości. Czasem nie będzie Ci się chciało. Dziecko bardzo często robi to, co po prostu sprawia mu fun. Dopiero uczy się i przez kolejne lata będzie się doświadczać tego, że czasami coś będzie nie wychodzić. Dlatego rodzice lubią mówić, że ich dziecko ma słomiany zapał.

Co Ci to daje?

Gdy pewnego dnia zobaczysz, że ćwiczenia Ci z jakiegoś powodu nie idą, możesz sobie z pełnym luzem powiedzieć „To chyba po prostu nie mój dzień. Spróbuję jutro.”. Na swoich zajęciach zawsze jednak dążę do tego, aby ostatnia przerabiana rzecz na lekcji się udała. W końcu lepiej zakończyć lekcję z poczuciem sukcesu zamiast z poczuciem winy.

Jakiej muzyki słuchasz?

Jeżeli jesteś po 30tce, to najprawdopodobniej masz ukształtowany gust muzyczny. Wiesz, jaka muzyka na Ciebie dobrze wpływa, jaka jest Ci obojętna, a jakiej wręcz nie znosisz. Taka inspiracja jest dobra, bo od razu wiesz, w jakim kierunku chcesz iść. Zapisując się na lekcje gry na perkusji, Twój nauczyciel poprowadzi Cię tam, gdzie chcesz.

Sam uwielbiam co jakiś czas znaleźć na YouTube jakiś drumcam (najczęściej nagranie perkusisty z jakiegoś koncertu) i popodglądać, jak gra ktoś, kogo lubię.

Kryzys wieku średniego

O takim zjawisku mówimy, gdy ktoś po przekroczeniu mniej więcej 30-50 lat życia, szuka jakiegoś nowego hobby. Z jakiegoś powodu kojarzymy to jednak raczej negatywnie, często prześmiewczo. Nie wiem, czy wiesz, ale słowo kryzys w języki chińskim składa się z 2 znaków o odrębnym znaczeniu – zagrożenie, ale i… szansa.

Jaką szansą może być dla Ciebie rozpoczęcie nowego hobby?

Z pewnością na zdrowie fizyczne i psychiczne. Spora część moich uczniów przyjeżdża pograć, żeby móc zająć się czymś kreatywnym po pracy. Uprawianie hobby ogromnie wpływa na obniżenie poziomu stresu. Warto posiadać takie zajęcie, aby również zwiększyć swoją produktywność w pracy. Pod tym linkiem znajduje się obszerny artykuł o wpływie pasji na nasze życie.

Gdy widzisz, że jakiś Twój starszy znajomy zaczyna uprawiać jakieś nowe hobby, nie traktuj tego jako ten tzw. kryzys wieku średniego. Ta osoba prawdopodobnie po prostu przypomniała sobie, że życie to nie tylko schemat praca > dom > praca > dom. Warto ją wesprzeć!

Nowe znajomości

Jesteśmy istotami społecznymi. Nawet introwertycy cenią sobie wartościowe kontakty. Rok 2020r. trochę nam przeszkodził w uczęszczaniu na eventy, natomiast pokazał również, jaka jest potęga internetu. Perkusyjne grupy na Facebooku wręcz kipią od aktywności. Ludzie wzajemnie inspirują się do rozwoju i podsyłają ciekawe materiały.

Takie grono znajomych zakręconych w obrębie konkretnej tematyki będzie Cię mobilizować do ćwiczeń. Myślę, że nie bez powodu Woody Allen zwykł mawiać, że

80% sukcesu to pojawić się.

Jest na tym świecie mnóstwo osób, które zrozumieją Twoją zajawkę.

Podejmujesz wyzwanie?

W końcu nic nie szkodzi, aby spróbować. Rok 2021r. może być czasem, w którym zaczniesz robić coś nowego. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zachęcam Cię do zapisania się do mojej listy mailowej.

Dlaczego?

Wspomniałem przed chwilą o ciekawych materiałach. Raz w tygodniu, w sobotę o 10:00 będziesz otrzymasz ode mnie 4 linki znalezione w perkusyjnej części internetu. Moi uczniowie bardzo chwalą sobie taki newsletter, ponieważ otrzymują w nim:

-motywujące bodźce
-muzykę, której wcześniej nie znali
-materiały edukacyjne
-rozrywkę
-ebooka z 6 dobrymi praktykami dla początkujących

Zapisać się możesz TUTAJ.

Dziękuję za to, że jesteś i mam głęboką nadzieję, że dasz sobie szansę, aby spróbować! Powodzenia!


Podobają Ci się treści, które tworzę? Zapisz się na listę czytelników i Odbierz Specjalny BONUS!